You are here: Home > Księżyc > Cykl Jonasa — księżycowa metoda planowania rodziny

Cykl Jonasa — księżycowa metoda planowania rodziny

Choć zewsząd otacza nas cywilizacja techniczna i chętnie korzystamy z jej zdobyczy, to coraz więcej ludzi, a szczególnie kobiet, chce żyć bliżej natury i zgodnie z jej rytmami. Do w pełni naturalnych, choć kontrowersyjnych metod planowania rodziny należy metoda zwana cyklem doktora Jonasa. Nie wymaga ona żadnej innej wiedzy, oprócz dokładnej znajomości pozycji Księżyca w urodzeniowym horoskopie kobiety oraz aktualnej pozycji Księżyca na niebie.

Metoda ta została opracowana przez słowackiego lekarza położnika w połowie lat 60. XX wieku. W dobie stosowania naturalnych metod planowania rodziny staje się ona coraz bardziej popularna na całym świecie. Brakuje najnowszych badań medycznych, które oficjalnie potwierdziłyby jej skuteczność. Znamy jednak pary, które solennie zaświadczają o działaniu tej metody, dlatego przedstawiamy ją, aby zainteresowane osoby mogły same zapoznać się z jej zasadami. Nie jesteśmy jednak w stanie udzielić gwarancji na jej skuteczność — ten, kto stara się o dziecko, może jednak bez większego ryzyka sam ją wypróbować.

Teoretycznie cykl doktora Jonasa może służyć zarówno zapobieganiu niechcianej ciąży, jak i planowaniu poczęcia, a nawet płci dziecka.

Do badań nad tą metodą skłoniły doktora Jonasa i jego zespół doniesienia pacjentek o zachodzeniu w ciążę, nawet jeśli zapłodnienie miało miejsce w okresie bliższym menstruacji niż owulacji. Według dzisiejszej wiedzy medycznej jest to niemożliwe, a uwagi kobiet na ten temat traktowane są po prostu jako pomyłka lub nieznajomość kalendarza.

Założeniem tej metody jest teoria o drugim, ukrytym lub raczej „mistycznym”, cyklu owulacyjnym. Pierwszy, normalny cykl kończy się menstruacją.

Drugi cykl, według entuzjastów metody Jonasa, nie jest widoczny i zależy od pozycji Księżyca w chwili urodzenia się kobiety.

Leave a Reply