You are here: Home > Księżyc > Kwiaty podlegają żywiołowi powietrza

Kwiaty podlegają żywiołowi powietrza

Korzenie podlegają żywiołowi ziemi, stąd dni, w których Księżyc znaj-duje się w znakach Byka, Panny i Koziorożca, zwane są dniami korzenia. Warzywa korzeniowe, rośliny okopowe i bulwiaste sadzimy w dniach, kiedy Księżyc przebywa w znakach ziemskich. Warto tu pamiętać, że ziemniaki według astrologicznej tradycji ogrodniczej należy sadzić tuż po pełni, w dniach, kiedy Księżyca ubywa.

Kwiaty podlegają żywiołowi powietrza, stąd dni, w których Księżyc znajduje się w znakach Bliźniąt, Wagi i Wodnika, zwane są dniami kwiatu. Kwiaty oraz zioła, a także ogórki, pomidory, kalafiory, dynie i cukinie sadzimy lub siejemy w dniach, kiedy Księżyc przebywa w znakach powietrznych. Te dni sprzyjają także pielęgnacji kwiatów w doniczkach, zaś kwiaty ścinane w tym czasie dłużej utrzymują świeżość w wazonie.

Liście i łodygi podlegają żywiołowi wody, stąd dni, w których Księżyc znajduje się w znakach Raka, Skorpiona i Ryb, zwane są dniami liścia. Warzywa liściowe i rośliny pokojowe, których uroda zależy od pięknych liści, sadzimy lub siejemy w dniach, kiedy Księżyc przebywa w znakach wodnych. Ta zasada dotyczy między innymi sałaty, szpinaku, szczypiorku oraz bazylii. Podlegają jej też winorośle i bluszcze.

Jeśli pogubisz się w tych wskazówkach, zapamiętaj choć jedną: najlep-szym okresem dla upraw jest czas, gdy Księżyc znajduje się w znaku Panny — znak ten sprzyja praktycznie wszystkim ważnym pracom ogrodniczym.

Najlepszy czas na podlewanie roślin to oczywiście dni, kiedy Księżyc prze-bywa w znakach wodnych, czyli w znaku Raka, Skorpiona i Ryb. Wtedy warto podlewać rośliny doniczkowe częściej, małymi porcjami wody, tak aby ich nie przelać, a dobrze je nawodnić. Także rośliny na grządkach będą w te dni piły chętniej, nie żałujmy więc im wody.

Unikajmy podlewania, gdy Księżyc przebywa w znakach powietrznych (Bliźnięta, Waga i Wodnik). Wtedy najlepiej nie podlewać wcale, chyba że zmusi nas do tego naprawdę wielki upał, wówczas zróbmy to wieczorem — wyjątkiem od tej zasady są pomidory, bazylia i róże, które bez wody bardzo szybko więdną.

Czas po pełni Księżyca świetnie nadaje się na pielenie. Ta żmudna i praco-chłonna czynność jest wtedy łatwiejsza, a chwasty są słabsze i same „wy-skakują” z grządki. Idealnym momentem na pielenie jest okres, w którym Księżyc przebywa w znaku Koziorożca, od pełni do nowiu.

Przycinanie drzew i żywopłotów. Pielęgnacją drzewek i żywopłotów, taką jak przycinanie, najkorzystniej jest zajmować się w dni, kiedy Księżyc przebywa w znakach opadających (Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion i Strzelec) oraz gdy go ubywa, czyli po pełni. Wtedy roślina wydziela mniej soków, dzięki czemu nie ujdzie z niej dużo życiodajnych substancji. Uwaga: żadnych prac, które polegają na przyci-naniu pędów, gałęzi i wierzchołków, nie wolno wykonywać podczas pełni Księżyca, bo roślina zmarnieje! Żeby drzewa nie cierpiały z powodu ran i by

Leave a Reply