You are here: Home > Księżyc > Ogród w rytmie Księżyca

Ogród w rytmie Księżyca

Nasi przodkowie z powodzeniem wykorzystywali obserwacje wpływu faz Księżyca na hodowlę roślin. Ich uprawy byty w większym stopniu niż dziś narażone na ataki szkodników i rozmaitych zaraz, ponieważ nie mieli, jak my teraz, nowoczesnych środków chemicznych, takich jak pestycydy, środki chwastobójcze, a nawet nawozy naturalne. Mimo to udawało im się uzyskiwać dobre plony. Warto skorzystać z ich doświadczenia i wskazówek, jakie przekazywali sobie od stuleci z pokolenia na pokolenie.

Księżycowym wpływom podlegają wszystkie rośliny — od tych naj-mniejszych, które ustawiamy w doniczkach na parapetach, do ogromnych upraw rolniczych. Jeśli zastosujemy wskazówki kalendarza księżycowego do pielęgnacji roślin, będziemy mogli skutecznie wykorzystać dobrodziejstwa natury i wpływ kosmosu na nasze życie.

Fazy Księżyca decydują o wyglądzie i zdrowiu rośliny oraz o sile jej wzrostu. Jeśli poznamy działanie poszczególnych okresów księżycowych i dostosujemy do nich swoje czynności, doczekamy się lepszych plonów.

Kiedy Księżyca przybywa, roślina kieruje się ku niebu — soki płyną w górę, roślina wzrasta i nabiera energii. Jej nadziemne części będą się więc wspaniale rozwijały, gdy posadzimy lub wysiejemy ją w czasie przybywania Księżyca, a więc po nowiu.

Kiedy Księżyca ubywa, roślina zwraca się ku ziemi — soki płyną w dół, roślina chłonie substancje, które znajdują się w ziemi. Podziemne części rośliny będą się więc wspaniale rozrastać, jeśli posadzimy lub wysiejemy roślinę podczas ubywania Księżyca, a więc po pełni.

Czasami jednak nie możemy z pracą czekać na nadejście nowiu czy pełni, bo pogania nas kalendarz prac ogrodniczych lub obawiamy się zmiany pogody. Możemy wtedy wykorzystać wiedzę o opadaniu i wznoszeniu się Księżyca.

Tags:

Leave a Reply